19.08.2020 Siódma Eskadra

Mało kto w Polsce wie że w wojnie 1920 roku (rzecz jasna jest to ogólnik bo zaczęła się w 1919, a pokój podpisany został w 1921) Polakom pomagali Amerykanie. Tak opisywał to Kapitan Merian Cooper:

Merian C. Cooper w mundurze polskiego lotnika.

“Skłoniłem generała [Tadeusza] Rozwadowskiego , by zaprowadził mnie do naczelnika Piłsudskiego. Zaproponowałem mu, że natychmiast złożę dymisję z Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych i wstąpię do polskich wojsk lotniczych. Naczelnik jednej rzeczy nie zrozumiał. Myślał, że chcę dla pieniędzy zostać najemnikiem. Skoczyłem na równe nogi i powiedziałem, że nie przyjmę żadnego awansu , o ile nie zapracuję na niego w bitwie, i że nigdy nie przyjmę ani centa więcej uposażenia ponad to, jakie otrzymują  polscy oficerowie. Palące, przenikliwe spojrzenie Naczelnika spoczęło na mnie przez moment, po czym wstał i uścisnął mi dłoń.”

Amerykańscy ochotnicy, Merian C. Cooper i Cedric Fauntleroy, piloci 7 Eskadry Myśliwskiej

To cytat z książki “Dług Honorowy Zapomniani Bohaterowie” autorów Robert F. Karolevitz i Ross S. Fenn. Opisuje ona zmagania Amerykańskich lotników którzy wcielili się do Polskiego Wojska i pomagali niszczyć czerwoną zarazę która chciała wedrzeć się i zalać odrodzoną przed rokiem Rzeczpospolitą Polskę. Polecam tę książkę Waszej uwadze, warto znać historię. Ci Amerykanie walczyli w naszej sprawie ponieważ chcieli spłacić dług za Kościuszkę i Pułaskiego.

Albatrosy D.III (Oef) 7. Eskadry Myśliwskiej, z widocznym godłem eskadry

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *